NYHETSARKIVET
5 feb 2019 12:06
Ulrika Steg tar över som ny företagschef på Telenor

Det blir Ulrika Steg, i dag chef för Telenors kundkanaler, Channels, som tar över efter Mats Almgren som chef för Telenors företagsaffär.

– Det känns jättekul. Jag har min bakgrund från affärssidan och just företagsmarknaden står inför en transformation där vi inom Telenor just har kickstartat med en ny IoT-satsning, en ny växeltjänst och där jag under min tid inom Channels har gjort butikerna mer redo för att ta hand om småföretagen, säger Ulrika Steg till Telekomnyheterna.

Ulrika Steg kom till Telenor 2015 och var innan det chef för Mobilaffären i Sverige och även tidigare mobil privatmarknadschef för mobiltelefoni på Telia och chef för Halebop. Under hennes tid som ansvarig för Telenor Sveriges butiker och kundservice har ett nytt butikskoncept lanserats och butiksbeståndet optimerats. Andra milstolpar har varit den påbörjade robotiseringen och digitaliseringen av kundservice som ett led i långsiktig förbättring av kundupplevelsen.

En ny chef för Channels kommer att rekryteras så snart Telenor Sveriges nya vd Karen Hilsen har tillträtt i mitten av februari.

– Jag gläder mig särskilt åt att det är just Ulrika som tar över efter mig. Är det någon som jag har känt flåset i nacken från, så är det henne, säger Mats Almgren, avgående affärsområdeschef för företagsaffären på Telenor Sverige, som enligt honom själv lämnar en verksamhet som går som tåget.
Telekomnyheterna i Sverige AB
Domgärdesvägen 1
134 69 Ingarö
info@telekomnyheterna.se
www.telekomnyheterna.se
Orgnr: 559344-5108