NYHETSARKIVET
21 feb 2019 12:07
Ownit och Vimla årets operatörer vid Telekomgalan
Det blev en dubbelseger för Telenor i Telekomgalans kategori Årets Operatör, i går.

Vid Telekomgalan på Grand Hôtel i Stockholm i går prisades Ownit som årets operatör på fastnätssidan, medan Vimla för andra året i rad fick bästa betyg på mobilsidan. Men den gemensamma faktorn bakom de två bolagen är att de är dotterbolag och varumärken inom Telenor-koncernen.

Anledningen till att Telekompriset för bästa operatör delas ut till två operatörer i år är att det vid prisutdelningen skedde en förväxling av resultatet från undersökningen, varvid Ownit pekades ut som vinnare på själva galamiddagen, trots att man egentligen bara var bäst inom kategorin bredband, medan systerbolaget, mobiloperatören Vimla, var den operatör som fick högst betyg totalt.

– Att en sådan här sak sker mitt under en gala är i princip omöjligt, men uppenbarligen kan det ske. Samtidigt pekar misstaget på det unika, att en och samma koncern får bäst kundbetyg inom både bredband och mobilt, säger Mats Sjödin, chefredaktör för Telekomnyheterna, som delar ut priset till årets operatör.

Därför har Telekomgalan retroaktivt beslutat att dela ut två priser i kategorin Årets operatör i år; dels till Ownit, som bästa bredbandsoperatör, och dels till Vimla, som årets mobiloperatör.

– Vi inser vårt misstag och kan inte annat än be om ursäkt för att vi förväxlat kundbetygen. Men vill samtidigt lovorda Telenor för det otroliga resultat man uppnått med sin kundnöjdhet, säger Mats Sjödin.
Telekomnyheterna i Sverige AB
Domgärdesvägen 1
134 69 Ingarö
info@telekomnyheterna.se
www.telekomnyheterna.se
Orgnr: 559344-5108