NYHETSARKIVET
7 jan 2009 12:40
Mobispine skär ner och säger upp
Mobispine ska inleda ett kostnadsreduceringsprogram och säger inom det upp ett antal personer inom produktutvecklingen. Målet är att generera ett positivt kassaflöde under andra kvartalet i år, och för helåret 2009.

För att nå målet ska alltså ett antal nedskärningar göras. Bolagets lönekostnader ska sänkas, den interna kommunikationen effektiviseras och man kommer att fokusera mer på lönsamhetsmålet. I slutändan medför detta att bolagets produktutveckling i Sverige begränsas till kunddrivna leverensprojekt.

Istället kommer produktutvecklingen att vara koncentrerad till Rumänien där Mobispine sedan 2007 har ett dotterbolag. Detta gör att ett antal personer i Sverige sagts upp. Hur många uppsägningar det rör sig om framgår inte av bolagets information.
Telekomnyheterna i Sverige AB
Domgärdesvägen 1
134 69 Ingarö
info@telekomnyheterna.se
www.telekomnyheterna.se
Orgnr: 559344-5108