Tele2 har sedan 2105 deltagit i forskningsprojektet SooGreen med syfte att minska elförbrukningen i mobilnätet. Och det har gett resultat. Tele2 meddelar idag att de lyckats minska med 2,3 GWh varje år.
"SooGreen-projektet hjälpte oss på Tele2 att förstå hur vi kan optimera energiförbrukningen och uppnå systematiska energibesparingar i mobilnätet. Resultatet överträffade förväntningarna och vi är oerhört stolta över att vi lyckades spara motsvarande nästan 100 fristående villors elförbrukning under ett helt år", säger Viktor Wallström, kommunikations- och hållbarhetsdirektör på Tele2-koncernen, i en kommentar.
För Tele2:s del handlade projektet om att utveckla nät som kan hantera ökad trafikmängd och samtidigt begränsa energiförbrukningen. Detta genom att optimera användningen av frekvenser i det 4G-nät de delar med Telenor via Net4Mobility.