Separat support för konsumenternas IT-problem som inte har direkt med operatörens egna produkter att göra har blivit en ny kassako. Inte nog med att operatörerna äntligen kan få betalt för supporttjänster som inte har med de egna tjänsterna att göra, de får ner köerna till den ordinarie kundtjänsten och så får de även möjlighet att locka över andra operatörers kunder till det egna nätet.
Innan sommaren förra året lanserade Telenor sin tjänst Bredbandsexperten, dit alla kunder, oavsett operatörstillhörighet, kunde ringa och få hjälp med IT-relaterade problem i hemmet. Trots det relativt höga priset på 19 kr per minut och en maxtaxa på 285 kr per samtal har tjänsten blivit en succé för operatören.
När nu Telia väljer att göra en publik satsning på sin så kallade Premiumsupport lägger sig bolaget något högre än Bredbandsbolaget i pris. Detta kan direkt tolkas som att operatören absolut inte vill ha något priskrig på denna tjänst i dag som ger goda intäkter.
Enligt obekräftade uppgifter till Telekomnyheterna har Bredbandsbolaget börjat erbjuda sina Bredbandsexpert-tjänster till andra operatörer som får köpa tjänsterna och sätta sitt eget varumärke på dem. Georgi Ganev, vd för Bredbandsbolaget, vill dock inte kommentera dessa uppgifter.