Efter 15 år med sin ursprungslogga är det dags för Ownit att förnya sig, men den nya loggan kommer inte att ta form efter moderbolaget Telenor. Det säger Stefan Nyberg, vd för Ownit, till Telekomnyheterna.
När vi har tittat på vår befintliga logga internt har vi konstaterat att den inte hängt med i utvecklingen. Då vi i dag är Sveriges sjätte största bredbandsoperatör behöver vi till exempel inte orden "Broadband by" i loggan längre, säger Stefan Nyberg.
I samband med att bolaget inom kort kommer att lansera sin nya logga lanserar Ownit även en uppdaterad hemsida där kunderna kan välja att uträtta fler ärenden själva, och som fungerar bättre för kunder som besöker hemsidan från mobiltelefon eller surfplatta.
Med den nya hemsidan kommer våra kunder att kunna välja om de vill uträtta ärenden själva där, eller ringa vår kundtjänst varje dag året, Stefan Nyberg.