NYHETSARKIVET
13 nov 2019 11:16
Telenor kritiskt till EU:s tama krav på Telia/Bonnier-affären
På Telenor Sverige är man kritiska mot att EU-kommissionen gått med på att Telia bara ska dela med sig av OTT-rättigheterna på den svenska marknaden till en aktör, som Telia av allt att döma kan välja själva.

- EU-kommissionen har inte tagit någon hänsyn till vår och andra aktörers kritik mot Telias förslag till eftergift att bara dela med sig av OTT-rättigheterna till en aktör. Jag tycker att man har missat det viktigaste i denna fråga i och med det och jag ser en risk för kapprustning av exklusiva rättigheter bland distributörerna, och de stora förlorarna i en sådan utveckling är konsumenterna, säger Leif Björklund, tv-chef på Telenor Sverige, till Telekomnyheterna.

Enligt Björklund kan detta även innebära att Sverige även kommer att ha sämre förutsättningar att stå emot de stora internationella aktörerna på marknaden.

- Jag tror att det är bättre att vi OTT-aktörer utvecklas tillsammans, än att vi slåss med varandra, säger Leif Björklund.
Telekomnyheterna i Sverige AB
Domgärdesvägen 1
134 69 Ingarö
info@telekomnyheterna.se
www.telekomnyheterna.se
Orgnr: 559344-5108