De tre operatörerna Tele2, Telia och Tre är samtliga kritiska till att Post- och telestyrelsen nu beslutat att skjuta fram 5G-auktionen av frekvenser i 3,5 GHz och 2,3 GHz-banden på obestämd framtid. Det framgår av en rundringning som Telekomnyheterna har gjort.
- En ytterligare försening av 5G skulle vara olycklig för den digitala utvecklingen i Sverige och skulle ha en negativ påverkan på svensk industris konkurrenskraft i världen. Sverige var först i världen med 4G och tack vare det ligger Sverige i fronten på den digitala utvecklingen. 5G är grunden i nästa steg och har redan lanserats i flera länder. 5G-nätet byggs i detta nu i vår omgivning och vi halkar efter andra länder. Säkerhetsfrågan är mycket viktig men vi är övertygade om att vi kan hantera den utan att försena frekvensauktionen. Nu är det viktigt att alla bidrar till att hitta en bra lösning för komma vidare, säger Staffan Åkesson, CTO på Telia och chef för Telia Infra, till Telekomnyheterna.
Även mobiloperatören Tre, som visserligen vill ha en ökad tydlighet av auktionsvillkoren, tycker att det är olyckligt att Sverige hamnar på efterkälken i 5G-racet.
- Vi tycker att det är olyckligt att det blir ytterligare fördröjningar, Sverige ligger redan efter stora delar av Europa när det gäller utbyggnad av 5G, säger Per Stigenberg, teknikchef på Tre Sverige och fortsätter:
- Dock tycker vi att det är positivt om det innebär att tydligheten i auktionsvillkoren ökar. Vi står inför mycket stora investeringar när vi ska bygga ut vårt 5G-nät i Sverige, då får det inte finnas oklarheter om vad som gäller vid utbyggnad. Vi ser fram emot att se tydliga skrivningar både gällande konkurrensfrågan och säkerhetsfrågorna.
På Tele2 efterfrågar man klara spelregler och ett fast datum för auktionen:
- Vi är inte förvånade över att auktionen försenas ytterligare med tanke på att ny relaterad lagstiftning kommer inom kort. Det är synd att det inte redan nu finns klara spelregler på marknaden, men det får vi leva med. Om det är något vi hade önskat av PTS så är det ett fast datum för auktionen att förhålla oss till, så att hela industrin ges en rimlig möjlighet att planera, säger Joel Ibson, kommunikationschef på Tele2, till Telekomnyheterna.