NYHETSARKIVET
25 feb 2009 12:18
Ola Hanson: Vi föreslår nu åtgärder ner på skruv och mutternivå
Enligt Ola Hanson, chefsjurist på Telenor, har bolaget i sina yttranden om PTS förslag om reglering av SMP-marknad fyra och fem, föreslagit en skärpt reglering av tillträdet till såväl koppar- som fibernätet.

– Vi lämnade in våra yttranden i måndags kväll och har lagt ner mycket jobb på att ta fram en detaljerad reglering som går ner på skruv och mutternivå när det gäller tillträdesregleringen. Vi anser att dagens reglering är alldeles för vag, säger Ola Hanson till Telekomnyheterna.

Utöver förslagen till PTS har Telenor nu även gått vidare med det ärende om missbruk av dominerande ställning inom svartfiber som Telenor tillsammans med Tele2 har drivit hos Konkurrensverket, men fått avslag på där.

– Vi fullföljer nu det ärendet genom att ta det vidare till Marknadsdomstolen, säger Ola Hanson.

TN: Vad är det ni vill åstadkomma genom de här utspelen?

– En marknad med lika villkor. Det har gått två år sedan Telia lade ner sin fiberprodukt och sedan dess har de ständigt kommit med nya löften om en ny produkt, men ännu har vi inte sett villkoren för en sådan, säger Ola Hanson.
Telekomnyheterna i Sverige AB
Domgärdesvägen 1
134 69 Ingarö
info@telekomnyheterna.se
www.telekomnyheterna.se
Orgnr: 559344-5108