Tele2 ska slå igen 18 butiker innan halvårsskiftet i syfte att flytta försäljningen till nätet. Det framgår av ett pressmeddelande från bolaget i dag.
"Det är en naturlig utveckling att vi i en alltmer digitaliserad värld uppnår en högre effektivitet i andra kanaler än i fysiska butiker, och när kunderna blir mer digitala så behöver vi följa efter. Vår ambition är därför att utveckla framtidens butikserbjudande med fokus på försäljning genom service och upplevelse. Med färre butiker ska vi erbjuda våra kunder upplevelser utöver det vanliga, med professionell service direkt i en inspirerande butiksmiljö", säger Samuel Skott, kommersiell chef på Tele2, i en kommentar.
Tele2 har i dag totalt 51 butiker i Sverige och 18 av dessa, motsvarande 35 procent, ska stängas innan halvårsskiftet.
- Det finns inga planer på att stänga fler butiker än de som vi kommunicerat om i dag, säger Louise Ekman, pressansvarig på Tele2, till Telekomnyheterna.
I samband med neddragningarna får 90 medarbetare lämna bolaget.