NYHETSARKIVET
13 mar 2009 12:00
PTS omorganiserar SMP-arbetet i tillträdesfrågorna
Post- och telestyrelsen har omorganiserat sitt arbete med SMP-bedömningar inom marknaderna för nätinfrastrukturtillträde och bredbandstillträde i grossistledet. Enligt uppgift till Telekomnyheterna har detta skett efter att det rått ett visst kaos inom myndighetens konkurrensavdelning. Det tillbakavisas dock av avdelningschefen David Troëng.

– Tidigare har Cecilia Baksa och Sofie Berg-Cormier ansvarat för både projektledning och sakinnehållet i arbetet med dessa SMP-bedömningar. Det blev emellertid för stor arbetsbelastning för dem varvid de nu fortsätter att ansvara för sakinnehållet medan Anders Ångström från konsultfirman A-focus har tagit över ansvaret för projektledningen, säger David Troëng till Telekomnyheterna.

TN: Det talas om att Konkurrensavdelningen ska åka på en tre dagar lång konferens till Sälen tillsammans med en representant från personalavdelningen, och att detta hänger samman med att ni har problem på avdelningen. Stämmer det?

– Nej, vi ska under två dagar planera vår verksamhet och där ingår ett pass där en av våra medarbetare på personalavdelningen skall hålla en intressant presentation.

TN: Kommer SMP-arbetet att försenas av den här organisationsförändringen?

– Nej, det räknar vi inte med. Det finns några tuffa frågeställningar som vi har frågat operatörerna om råd inom och där vi också har fått in många bra synpunkter, så vi räknar med att vara färdiga med processen i höst, säger David Troëng.
Telekomnyheterna i Sverige AB
Domgärdesvägen 1
134 69 Ingarö
info@telekomnyheterna.se
www.telekomnyheterna.se
Orgnr: 559344-5108