NYHETSARKIVET
13 mar 2009 17:56
PTS tilldelade 900 MHz-frekvenserna enligt förslaget
Post- och telestyrelsen ändrade inte sitt förslag att dela ut 900 MHz-frekvenserna till 3, Swefour, Tele2, Telenor och TeliaSonera.

Så här skriver PTS i ett pressmeddelande:

"Kommunikationsmyndigheten PTS har idag fattat beslut om att bevilja ansökan från operatörerna TeliaSonera, Swefour, Tele2, Telenor och Hi3G om utrymme i 900MHz-bandet. De nuvarande tillstånden i 900 MHz-bandet förnyas och det blir möjligt för operatörerna att fasa in ny teknik för mobilt bredband samtidigt som de kan fortsätta erbjuda mobiltelefoni via GSM. Hela det tillgängliga frekvensutrymmet i 900 MHz-bandet tilldelas vilket gör det möjligt för inträde av ny aktör genom att PTS godkänner överlåtelse av frekvensutrymme till operatören Hi3G."

I en presskommentar säger Marianne Treschow, generaldirektör för PTS:

"Detta säkerställer fortsatt hög täckning för konsumenterna på mobiltelefonimarknaden. Genom att operatörerna ges möjlighet att fasa in ny teknik i 900 MHz-bandet kan det i förlängningen också innebära att en större del av Sveriges befolkning kan få tillgång till trådlöst bredband."
Telekomnyheterna i Sverige AB
Domgärdesvägen 1
134 69 Ingarö
info@telekomnyheterna.se
www.telekomnyheterna.se
Orgnr: 559344-5108