Tekniksupportbolaget Techbuddy, som hjälper Telia med tjänsten Personlig Tekniker, är på väg in på den Tyska marknaden. Det skriver bolaget i ett pressmeddelande.
Först ut är en etablering i München där man erbjuder sig att hjälpa till med installation av allt från mobiltelefon till konfigurering av wifi.
"Efter att ha hjälpt mer än 120 000 personer i Sverige, Spanien och Israel är vi säkra på att vi kan ge stort värde för människor och företag i Tyskland, genom att fylla serviceklyftan hemma och på kontoret. Vi har lärt oss av partnerskap med MediaMarkt i Spanien eller Telia i Sverige att för att kunna leverera en makalös upplevelse för kunden är bra service lika viktigt som den faktiska produkten. On-demand tjänsteerbjudanden kommer att vara framtiden för att företag ska kunna möta kundens behov där det uppstår: hemma", säger bolagets vd Tahero Nori i pressmeddelandet.