NYHETSARKIVET
3 sep 2020 12:10
Tele2 får anstånd i 5G-frågan efter Telekomnyheterna-avslöjande
Efter Telekomnyheternas avslöjande att 3GIS, det vill säga Telenor och Tre, saknar samma typ av tillstånd för att använda frekvenser som Tele2 gör när det gäller 5G-frekvenser som ägs av Telenor och Celestine Hill, vill nu Tele2 ha anstånd om att svara på PTS underrättelse. Det framgår av en ansökan från Tele2 till Post- och telestyrelsen.

"I samband med Tele2:s arbete med att förbereda bolagets yttrande över underrättelse med dnr. 20-7059 har det i branschmedia framkommit uppgifter om praxis avseende 3GIS som är högst relevant för Tele2:s yttrande. I syfte att få tid att samla in ytterligare information om denna praxis och analysera densamma anhåller Tele2 härmed om anstånd att yttra sig över underrättelsen till den 17 september 2020 (det vill säga två veckors anstånd)", skriver Tele2 i sin ansökan.

Ansökan kom in till PTS den 27 augusti och fyra dagar senare, den 31 augusti, lät myndigheten meddela att man ger Tele2 en veckas anstånd, fram till den 10 september.

Det var den 14 augusti i år som Telekomnyheterna kunde avslöja att PTS skickat underrättelser till Tele2, Telenor, Net4Mobility och Celestine Hill, angående att de misstänker att bolagen bryter mot lagen då man låter Tele2 använda de aktuella frekvenserna för 5G, trots att det inte finns något tillstånd till detta.

Strax därefter kunde Telekomnyheterna även avslöja att Telenor och Tres gemensamma 3G-bolag 3GIS, med PTS goda minne, gjort samma sak i flera år utan att myndigheten reagerat.
Telekomnyheterna i Sverige AB
Domgärdesvägen 1
134 69 Ingarö
info@telekomnyheterna.se
www.telekomnyheterna.se
Orgnr: 559344-5108