NYHETSARKIVET
19 mar 2009 12:29
David mot Goliat på 3-seminarium om samtrafik
När 3G-operatören 3 i går anordnade ett seminarium om framtida reglering av termineringsavgifter så blev det David mot Goliat när det gäller bolagens åsikter om vilken eller vilka samtrafikmodeller som ska gälla i framtiden.

Enligt David Mothander, regulatorisk chef på 3, gav seminariet en klar bild av vilken position de olika operatörerna har i fråga om modell för den framtida samtrafiken.

– Vi och Ventelo vill se en övergång till Bill & Keep medan TeliaSonera, Tele2 och Telenor gärna vill fortsätta med den samtrafikmodell som vi har i dag, säger David Mothander till Telekomnyheterna.

I och med att Ventelos chefsjurist heter David Frydlinger så blev det i praktiken så att de två jurister som heter David fick argumentera mot de tre stora teleoperatörerna, som väl i detta fall får personifiera Goliat.
Telekomnyheterna i Sverige AB
Domgärdesvägen 1
134 69 Ingarö
info@telekomnyheterna.se
www.telekomnyheterna.se
Orgnr: 559344-5108