TDC omstrukturerar sin svenska verksamhet och ökar bland annat fokus på tjänsteförsäljning, kundvård och produktutveckling. Trots att företaget ser en ökning inom försäljning av operatörstjänster, ser TDC en effekt av lågkonjunkturen och kundernas minskade investeringskraft när det gäller försäljning av komplexa projekt och plattformar. Detta har lett till att man nu säger upp 30 anställda i Sverige.
Bland de personer som får lämna bolaget finns produkt- och marknadsdirektören Jeanette Jäger, som lämnade bolaget med omedelbar verkan i fredags.
Efter sammanslagningen av Dotcom och Song har bolagets gemensamma produktportfölj blivit väldigt komplex, och därför söker vi en produkt- och marknadsdirektör med sådan erfarenhet, säger Erik Heilborn, vd för TDC i Sverige, till Telekomnyheterna.
TDC har inlett rekryteringen av en ny direktör för produkt- och marknadsenheten.
Vi söker någon som har stor erfarenhet av ledning av paketering och försäljning av den här typen av produkter till stora företag, säger Erik Heilborn.
Även Claes Lundqvist, ansvarig för strategi och affärsutveckling på TDC Sveriges produktavdelning lämnar företaget.
I går meddelade TDC Sverige även att bolagets vice vd och försäljningsdirektör Lars Glarborg kommer att lämna det svenska bolaget den 1 juni i år för ett nytt jobb inom TDC i Danmark.