I förra veckan placerade Konsumentverket, KOV, Open Infra på sjunde plats i sin Skamlista. Detta efter att myndigheten fått ta emot 112 anmälningar mot bolaget hittills i år.
Nu har Open Infra yttrat sig till Konsumentverket och meddelar där att man gått igenom alla ärenden.
"Vi har gått igenom alla ärenden, utom 24 stycken som inkommit till Konsumentverket efter att Konsumentverket kontaktade oss. Av dessa är 71 lösta, 10 är pågående och 36 har inte kontaktat Open Infra. De sistnämnda söker vi kontakt med för att hjälpa dem i sina ärenden, men tyvärr har 11 av dem inte angett kontaktuppgifter eller annan information i sin anmälan till Konsumentverket. Om de önskar får de gärna höra av sig till oss med sitt ärende så ser vi till att hjälpa dem", säger Jennie Jonsson, chef för kundtjänst på Open Infra, i ett pressmeddelande.
En majoritet av anmälningarna, 58 procent, mot Open infra, gällde ett erbjudande om nät- och serviceavgift, som utformats som en faktura.
"Bakgrunden till erbjudandet är att alla avtal innan oktober 2015 saknar nät- och serviceavgift i sina avtalsvillkor, det innebär att de får betala en högre kostnad för viss teknisk support och service. Flertalet kunder har genom åren hört av sig och frågat om de kan teckna detta i efterhand, och istället för att bara vända sig till bara dem som hör av sig till oss, valde vi att ge alla som inte har detta i sina villkor möjligheten att få ta del av erbjudandet.
Vi valde att skicka ett brev som förklarade bakgrunden och en inbetalningstalong där det också står att det är frivilligt. Vår intention var att ge alla samma möjlighet att ta del av erbjudandet och att göra det enkelt att betala om man vill. Konsumentverkets bedömning är att brevet ger ett intryck av att vara en faktura där konsumenten har ett betalningskrav mot sig och där fordringsägaren kräver betalning. Det var som sagt inte Open Infras intention att kräva betalning för något som var frivilligt och därmed kommer vi inte att göra liknande igen", skriver bolaget.