NYHETSARKIVET
6 apr 2009 12:03
Tele2 samlar den finansieringsverksamheten i eget bolag
Tele2-koncernen har nu samlat all sin interna låne- och finansieringsverksamhet inom ett bolag. Det nystartade bolaget heter Tele2 Treasury AB och är i praktiken det vilande bolaget Svenska UMTS-licens Holding AB som har namnändrats.

– Vi samlar den här verksamheten i ett separat bolag för att göra den tydligare. Tidigare har treasury-verksamheten hanterats av Banque Invik, säger Lars Torstensson, ansvarig för investerarfrågor på Tele2, till Telekomnyheterna.

Tele2 Treasury AB har organisationsnummer 556606-7764 och har följande verksamhetsbeskrivning hos Bolagsverket: ”Bolaget har till föremål för sin verksamhet att - utan att bedriva sådan rörelse som avses i lag (2004:297) om bank- och finansieringsrörelse - tillhandahålla lån och annan finansiering till bolag inom Tele2-koncernen och därmed förenlig verksamhet.”

Tele2:s finansdirektör Lars Nilsson är ordförande för bolaget.
Telekomnyheterna i Sverige AB
Domgärdesvägen 1
134 69 Ingarö
info@telekomnyheterna.se
www.telekomnyheterna.se
Orgnr: 559344-5108