NYHETSARKIVET
8 apr 2009 12:09
Krig om frekvenserna – Tele2 överklagar NMT:s frekvensöverlåtelse
Efter att Ice.net/Nordisk Mobiltelefons nya ägare AINMT Sverige AB i slutet av förra veckan överklagade Post- och telestyrelsens beslut att ge 900 MHz-frekvenserna till 3, Swefour, Tele2, Telenor och TeliaSonera, slår nu Tele2 tillbaka. Bolaget har överklagat PTS godkännande av överlåtelse av frekvenstillståndet från Nordisk Mobiltelefon Sverige AB:s konkursbo till den nya ägaren AINMT Sverige AB, den 12 mars i år.

Tele2:s överklagande, som kan ses som en hämnd på AINMT:s överklagande, är dock en vild chansning från bolaget eftersom överklagandet kommit till PTS fem dagar efter att överklagandetiden gått ut. Tele2 argumenterar dock för att man inte fått del av beslutet förrän den 25 mars, då man såg beslutet på PTS hemsida. Tele2 är uppenbarligen väl medvetet om att detta är en chansning och har därför skickat in överklagandet blankt i väntan på ett rättidsbeslut från PTS.

PTS kommer att göra sin rättidsbedömning under dagen i dag.

Vill du läsa Tele2:s överklagan så skicka ett mejl till info@telekomnyheterna.se, så skickar vi den som en pdf (endast för prenumeranter).
Telekomnyheterna i Sverige AB
Domgärdesvägen 1
134 69 Ingarö
info@telekomnyheterna.se
www.telekomnyheterna.se
Orgnr: 559344-5108