NYHETSARKIVET
19 feb 2021 12:58
Itux KO när HSB fibrerar 3 900 lägenheter i Stockholm
HSB ska fibrera 3 900 hyresfastigheter i Stockholm, Nacka, Sigtuna, Sundbyberg och Solna fram till sommaren 2022. Det skriver man i ett pressmeddelande i dag. Kommunikationsoperatör i det öppna nätet blir Tele2:s KO Itux.

I samband med fiberdragningen installeras givare som övervakar temperatur och luftfuktighet i lägenheterna. Det möjliggör en effektivare och mer hållbar energianvändning samtidigt som de boende får ett bättre inomhusklimat.

"Nu gör vi upplevelsen av att bo i HSB ännu bättre när våra hyresgäster får ett bredare utbud av digitala tjänster och större valfrihet. Vi som fastighetsägare tar samtidigt ett stort kliv mot en modernare förvaltning med rätt förutsättningar för nya digitala tjänster och teknik som gör att vi kan fortsätta optimera energianvändningen och minska vår miljöpåverkan", säger Anders Joachimsson, affärsområdeschef för Fastigheter på HSB Stockholm, i en presskommentar.
Telekomnyheterna i Sverige AB
Domgärdesvägen 1
134 69 Ingarö
info@telekomnyheterna.se
www.telekomnyheterna.se
Orgnr: 559344-5108