NYHETSARKIVET
6 maj 2009 12:08
KO förbjuder överdrivet hastighetslöfte på mobilt bredband
Konsumentombudsmannen, KO, förbjuder nu, vid ett vite på 500 000 kr, de tre mobiloperatörerna 3, Tele2 och TeliaSonera, att marknadsföra mobilt bredband med den maximala teoretiska nedladdningshastigheten. Det framgår av förelägganden från myndigheten till de tre operatörerna, daterade den 4 maj i år.

– De här tjänsterna blir snabbare och snabbare samtidigt som skillnaden mellan den teoretiska maxhastigheten och den hastighet som kunderna i praktiken kan uppnå ökar. Därför har vi gett de här tre operatörerna förelägganden nu. Men vi kan inte säga hur operatörernas marknadsföring borde se ut, säger Ola Svensson, jurist på Konsumentverket, till Telekomnyheterna.

Föreläggandena ska godkännas och inges till KO senast den 25 maj.

Vill du läsa Konsumentombudsmannens förelägganden till de tre operatörerna så skicka ett mejl till info@telekomnyheterna.se, så skickar vi dem som pdf-filer.
Telekomnyheterna i Sverige AB
Domgärdesvägen 1
134 69 Ingarö
info@telekomnyheterna.se
www.telekomnyheterna.se
Orgnr: 559344-5108