Simon Lindfors, partner i riskkapitalbolaget Apax, är en av de nya ägarna till Ownit Broadband. Investeringen har han gjort privat och han har stor tilltro till investeringen.
Det gick fel för den förra ägaren till Ownit, som ville bredda målgruppen. Nu har vi ställt det till rätta och bolagets fokus kommer även i fortsättningen att vara att koppla upp bostadsrättsföreningar, säger Simon Lindfors, som i sin roll i Apax bland annat varit med i riskkapitalbolagets förvärv av TDC.
I samband med de nya ägarnas förvärv av Ownit har bolaget tillförts tillräckligt med kapital för att stärka bolaget till en soliditet på över 50 procent.
Vi har gett bolaget förutsättningar att jobba i lugn och ro nu. I övrigt vill jag inte basunera ut vilken strategi och vilka idéer vi har för bolaget, säger Simon Lindfors till Telekomnyheterna.