NYHETSARKIVET
17 jun 2009 12:24
Orange Business Services klart med IPv6
Orange Business Services är som första globala tjänsteleverantör klar med implementeringen av IPv6-protokollet i sitt globala IP VPN-backbone. Det meddelar bolaget i dag.

Sverige är ett av hittills 35 länder som har implementerat det nya protokollet som fram till början av 2010 ska ha implementerats i ytterligare 100 länder där Orange erbjuder IP VPN.

”En rad av våra kunder är globala företag inom branscher, där maskin-till-maskin-teknologi, telemetri etc. är på stark frammarsch. Dessa företag kopplar i ökande grad fler och nya typer av enheter på nätet och de är beroende av att det alltid finns tillräckligt många IP-adresser att förfoga över. Därför uppgraderar vi Orange-nätverket nu och vi gör det på ett sätt som innebär att kunderna kan integrera IPv6 steg för steg och samtidigt kostnadseffektivt”, säger Jan Aronson, chef för Consulting & Solutions Integration Norden och Baltikum, på Orange.
Telekomnyheterna i Sverige AB
Domgärdesvägen 1
134 69 Ingarö
info@telekomnyheterna.se
www.telekomnyheterna.se
Orgnr: 559344-5108