NYHETSARKIVET
15 jan 2008 11:51
Wireless Maingate positivt till Verdane som ny ägare
Wireless Maingates vd Robert Nilsson är mycket positiv till bolagets nya huvudägare riskkapitalbolaget Verdane.

- Vi står precis inför en internationell satsning in i Norge och Holland och då är det bra med en ägare som är villig att satsa på vår verksamhet, säger Robert Nilsson som samtidigt vill påpeka att även Brainheart har gjort mycket för Wireless Maingate.

- Brainheart har varit en mycket bra ägare som har varit mycket uthållig i sin satsning på Maingate. Men portföljen skulle ändå snart stängas och då känns det bra att vi fick en ny stark ägare, säger Robert Nilsson.

I och med Verdanes förvärv så blir bolaget störste ägare i Wireless Maingate med 45 procent av aktierna. MVI äger cirka 35 procent av Maingates aktier och Catella strax under 20 procent av aktierna.
Telekomnyheterna i Sverige AB
Domgärdesvägen 1
134 69 Ingarö
info@telekomnyheterna.se
www.telekomnyheterna.se
Orgnr: 559344-5108