Telia tycks ha mer än fördubblat antalet ip-telefonikunder hittills under 2009, jämfört med antalet kunder vid det senaste årsskiftet. Det framgår av de uttalanden som bolaget gjorde i går, i samband med att man hade stora problem med sin bredbandstelefoni. Enligt Telia drabbades samtliga 125 000 bredbandstelefonikunder av problemen.
Vid utgången av 2008 hade Telia, enligt PTS-rapporten Svensk Telemarknad, 59 300 ip-telefonikunder, vilket innebär att tillväxten hittills i år ligger på cirka 65 000 kunder.
Vi har en bra och jämn tillväxt på vår bredbandstelefonitjänst, men jag vill aldrig säga att jag är nöjd, säger Stefan Trampus, chef för bredbandstjänster på TeliaSonera i Sverige, till Telekomnyheterna.
Enligt Stefan Trampus väljer de flesta bredbandstelefonikunderna att teckna hela Telias triple-play-erbjudande.
Stefan Trampus är en av 20 talare vid Terminsstart Telekom den 1 september, där han kommer att tala om innehållstjänsterna som ska rädda fastnätsmarknaden. Mer information om Terminsstart Telekom finns på www.telekomnyheterna.se.