NYHETSARKIVET
8 sep 2009 12:09
Så här försvarar PTS 900 MHz-tillståndsförlängningen inför EU
Förlängningen av 900 MHz-tillstånden för Swefour, Tele2, Telenor och TeliaSonera samt tilldelningen till 3, försvaras av Post- och telestyrelsen med att den var bra för spektrumeffektiviteten, gav konsumentfördelar och konkurrens. Det framgår av en skrivelse till EU-kommissionen, som har ställt ett antal frågor till PTS angående förlängningen.

Post- och telestyrelsen skriver i sitt svar till EU att man inte har inväntat konkurrensverkets utredning av 900 MHz-förlängningen eftersom användandet av radiosändare enbart styrs av lagen om elektronisk kommunikation, Lek.

”As far as we know investigations have not led to any actual measures against the parties. Furthermore, the legal basis for the assessment of an application for permission to use radio transmitters is solely the statutory provisions of the Electronic Communications Act”, skriver PTS

EU-kommissionens frågor har ställts till följd av att Ventelo i våras anmälde förlängningen till EU-kommissionen.

Vill du läsa hela PTS skrivelse till EU-kommissionen så skicka ett mail till info@telekomnyheterna.se, så skickar vi den till dig som en pdf (endast för prenumeranter).
Telekomnyheterna i Sverige AB
Domgärdesvägen 1
134 69 Ingarö
info@telekomnyheterna.se
www.telekomnyheterna.se
Orgnr: 559344-5108