NYHETSARKIVET
15 sep 2009 11:55
Ägarna tittar på olika alternativ för Blixtviks framtid
Blixtviks ägare tittar för närvarande på ett antal olika alternativ för bolagets framtid. Man talar både med bolag som är intresserade av att förvärva kundstocken, samtidigt som man själva ser möjligheten att förvärva andra aktörer på marknaden.

TN: Det ryktas om att ni har träffat ett antal olika operatörer i syfte att sälja av Blixtviks privatkunder till någon av dem samtidigt som ni vill föra över företagskunderna till IP-Only. Stämmer det?

– Vi runt med många olika aktörer för närvarande för att utröna hur vi ska gå vidare med Blixtvik. Vår känsla är att det behövs någon form av konsolidering på marknaden, och då är frågan om vilken position vi ska ta i en sådan konsolidering, säger Jörgen Svanlind, som utgör Blixtviks styrelse för närvarande.

Vid utgången av 2008 hade Blixtvik cirka 25 000 kunder
Telekomnyheterna i Sverige AB
Domgärdesvägen 1
134 69 Ingarö
info@telekomnyheterna.se
www.telekomnyheterna.se
Orgnr: 559344-5108