TeliaSonera planerar förändringar på Customer Care och Products and Production inom Mobility. De förändringar som har föreslagits från TeliaSonera kommer att drabba verksamheterna i Farsta, Göteborg, Karlstad, Luleå, Malmö, Sundsvall och Örebro
Här är de förändringar som bolaget planerar att genomföra inom Telias mobiltjänster:
Kundtjänst: Nedläggning av kundtjänstteam.
Order och Leverans: Effektiviseringar inom flera av enheterna.
Products and Production CD RD: Hela verksamheten förändras med effektiviseringar och neddragningar som följd.
Kanalsupport: Flytt av verksamhet samt neddragningar.
Process och IT: Förändrat uppdrag med inriktning på specialisering och fokusering inom processutveckling, samt borttagning av uppdrag inom enheten.
PoP Core Networks och Radio Network Planning: Stora förändringar på gång
Planerade förändringar inom generella ekonomifunktioner:
Business Control i TeliaSoneras svenska verksamheter: Förslag finns på effektiviseringar i BC-funktioner, både centralt och ute i affärsområdena.
Sergel Kredittjänster: Effektiviseringar inom Sergel Kredittjänster
Pågående förändringar Bredband:
Arbetsgivaren beslutade att lägga ned kundtjänstverksamheterna i Gävle och Uddevalla. Detta innebär att LAS-förhandlingar nu pågår.
Källa: Unionen