NYHETSARKIVET
15 okt 2009 12:06
Hundratals jobb ska bort i ny fas av TeliaSonera-effektiviseringar
Ytterligare flera hundra tjänster ska nu rationaliseras bort inom TeliaSoneras verksamheter i Sverige. Detta inom ramen för det effektiviseringsprogram som inleddes i februari 2008.

TeliaSonera vill dock inte kommentera hur många medarebtare som kan beröras i dagsläget utan hänvisar till att man kommer att presentera detta inom några veckor, när MBL-förhandlingarna är avklarade.

– Vi har en kommunikationsplan som ett av de tre fackförbunden nu har brutit mot genom att ge information om de pågående MBL-förhandlingarna, säger Maria Hillborg på TeliaSoneras presstjänst, till Telekomnyheterna.

Under 2008 meddelade TeliaSonera att 2 900 tjänster, varav 2 000 i Sverige, skulle rationaliseras bort. I våras varslade TeliaSonera 1 200 medarbetare i Sverige och av dessa har 700 hittills sagts upp.
Telekomnyheterna i Sverige AB
Domgärdesvägen 1
134 69 Ingarö
info@telekomnyheterna.se
www.telekomnyheterna.se
Orgnr: 559344-5108