NYHETSARKIVET
12 nov 2009 12:20
Phonera rusar på börsen efter att ha levererat 16,4% ebitda-marginal
Phonera har i dag på förmiddagen rusat med närmare 25 procent på börsen efter att ha redovisat starka tal för årets tredje kvartal.

– När det gäller kvarvarande verksamheter är det här det bästa resultatet någonsin för Phonera, säger Henric Wiklund, vd för Phonera, till Telekomnyheterna.

Phoneras omsättning uppgick till 76,4 miljoner kr under kvartalet (86,9 miljoner kr motsvarande period förra året). Ebitda-resultatet uppgick till 12,5 miljoner kr (15,5 miljoner kr) och resultatet efter skatt uppgick till 8,7 miljoner kr (11,8 miljoner kr).

– Sett till vår telefoniverksamhet är det här det bästa kvartalsresultatet som vi någonsin har gjort. Det beror främst på att vi har kunna minska kostnaderna, opex, per kund, säger Henric Wiklund.
Telekomnyheterna i Sverige AB
Domgärdesvägen 1
134 69 Ingarö
info@telekomnyheterna.se
www.telekomnyheterna.se
Orgnr: 559344-5108