Post- och telestyrelsen har av misstag reglerat Banverket på marknaden för fast samtalsterminering. Detta trots de enda telefonerna i Banverkets nät är de nödtelefoner som finns monterade på ledningsstolpar efter järnvägarna och viss telefoni till företag i järnvägsbranschen. Detta sker dock med annan operatörs nummerserier.
Vi har uppmärksammat Post- och telestyrelsen på det här och för även en dialog med dem om att upphäva beslutet om att vi har ett betydande inflytande på samtalstermineringsmarknaden. För oss är det olyckligt att bli utpekade som slutkundsoperatör eftersom det kan störa vår grossistverksamhet. Dessutom äger vi inga nummerserier själva i det fasta nätet, vi hyr av de stora operatörerna, säger Jan Fahlén, chef för Banverket ICT, till Telekomnyheterna.
Beslutet om en reglering av Banverket fattades av Post- och telestyrelsens styrelse efter en föredragning av David Troëng, chef för konkurrensavdelningen.
Telekomnyheterna har förgäves sökt Post- och telestyrelsen för en kommentar till beslutet.