NYHETSARKIVET
7 dec 2009 12:27
Redan fem överklaganden mot första omgången SMP-beslut
Många minns med fasa alla de överklaganden som bromsade upp den svenska telekommarknaden efter förra omgången av SMP-beslut åren 2004-2005. Risken finns att den historien nu kommer att återupprepas efter den pågående omgången av regleringsbeslut.

Redan i fredags hade det kommit in fem överklaganden mot de första regleringsbesluten. Som vi skrev i fredagens utgåva var TDC först ut med en blank överklagan av beslutet inom marknaden för samtalsterminering i det fasta nätet.

Därefter har Banverket inkommit med en blank överklagan av SMP-beslutet mot dem gällande samtalsterminering och TeliaSonera har lämnat in tre överklaganden gällande marknaderna för fast tillträde, fast samtalsoriginering och fast samtalsterminering.

– Vi vill i nuläget inte gå in på några detaljer om vad det är som vi vill överklaga. Vi har haft vissa synpunkter under arbetets gång och det ligger väl nära till hands att gissa att det handlar om några av dessa synpunkter, säger Peter Holm, regulatorisk chef på TeliaSonera, till Telekomnyheterna.
Telekomnyheterna i Sverige AB
Domgärdesvägen 1
134 69 Ingarö
info@telekomnyheterna.se
www.telekomnyheterna.se
Orgnr: 559344-5108