Trots att Phoneras vd Henric Wiklund har anmält en halvering av sitt aktieinnehav i Phonera hos Finansinspektionen, så förnekar han för Telekomnyheterna att han skulle ha minskat sitt ägande i bolaget.
Strax innan årsskiftet meddelade Supremus Holding AB, där Henric Wiklund är en av storägarna, att man sålt hela sitt innehav på drygt 2 miljoner aktier i Phonera till det nybildade bolaget Ramsboda AB. Samtidigt meddelade Ergon Invest BV att de sålt 440 000 aktier i Phonera. Samma dag lät Ramsboda AB meddela att man köpt nästan 2,3 miljoner aktier, motsvarande 28,6 procent av aktierna, i Phonera.
I Finansinspektionens insynslista har Henric Wiklund anmält att han har minskat antalet ägda aktier via juridisk person med drygt 2 miljoner aktier och att han numera äger 2,1 miljoner aktier via juridisk person. Men för Telekomnyheterna förnekar han att han minskat sitt ägande i Phonera.
Jag har inte sålt en enda aktie. Jag var inte ensam ägare i Supremus och jag har inte gjort mig av med aktierna i Phonera, vilket viss media gjort gällande, säger Henric Wiklund till Telekomnyheterna.