Telia följer inte reglerna om prissättning av sin grossisttjänst för fasta telefoniabonnemang, TAB. Det anser Post- och telestyrelsen, som i dag har givit bolaget en underrättelse.
Den 17 november 2009 inledde Telia Sonera en kampanj till konsumenter som innehöll ett paketerbjudande inklusive telefoniabonnemang. PTS anser att Telia Sonera samma dag skulle ha sänkt priset för operatörernas telefoniabonnemang till 93 kronor per månad, skriver PTS.
TeliaSonera har i dagarna kommit med nya erbjudanden till konsumenterna. Därför fortsätter PTS att utreda om priset mot de övriga operatörerna ska sänkas ytterligare.
Gällande dagens underrättelse har TeliaSonera till den 26 februari 2010 på sig att vidta åtgärder för att priserna ska stämma med PTS beslut och yttra sig om underrättelsen.