TV-operatören Boxer håller inte med Post- och telestyrelsens generaldirektör Göran Marby att det är upp till branschaktörerna att lösa 800 MHz-frågan.
Det måste absolut vara PTS uppdrag att lösa den frågan. Om man har avdelat frekvensbandet 470-790 MHz för TV-sändningar så kan det inte vara okej att telebolagen får störa in i detta spektrum, säger Johan Bobert, informationschef på Boxer, till Telekomnyheterna.
I sitt konsultationssvar till PTS i 800 MHz-frågan, daterat den 29 oktober 2009, skriver Boxer även följande:
PTS är övergripande frekvensmyndighet med ett ansvar för att alla användare av frekvensutrymme i Sverige kan använda sina tjänster utan att störa varandra. Ett grundkrav från såväl TV-tittarna som TV-branschen är därför att användningen av 800-bandet för andra tjänster än TV görs på ett sätt som överhuvudtaget inte stör TV, precis på det sätt som syftet är med regeringens beslut.