Relacom Norge säger upp 300 medarbetare till följd av att Telenor ändrar sina system för att skriva avtal. Det skriver den norska sajten digi.no.
Norges Ingenjörer och Teknologorganisation, NITO, hävdar att 300 montörer och ingenjörer med upp till 40 års erfarenhet kommer att sägas upp. Anledningen är att Telenor Norge från och med nu kommer att skriva avtal med olika leverantörer på femårsbasis. Tidigare har Relacom haft förhandsrätt till Telenors uppdrag i det norska telenätet.
Uppsägningarna i Relacom har varit väntade under en längre tid. Telenors informationschef Atle Lessum sade för en månad sedan att han sympatiserar med de som drabbas av uppsägningarna och att han har förståelse för att det kan vara jobbigt att flytta eller att tvingas skaffa nytt jobb. Han menar dock att Telenors nya avtalsmodell har varit önskad bland leverantörerna.