NYHETSARKIVET
4 mar 2010 12:17
Ecta: Telekommarknaden i Europa i stort behov av regleringar
En ny studie gjord av analysfirman Analysys Mason visar att konsumenter och företag förlorar 25 miljarder euro årligen på grund av bristande konkurrens på telekommarknaden i Europa. Studien visar dessutom att bredbandshastigheterna är cirka fyra gånger högre på reglerade marknader än på marknader med några få dominerande aktörer.

Studien visar att konkurrens på telekommarknaden är den drivande faktorn när det gäller att sänka kostnader och höja bredbandshastigheter. Som ett exempel tar man upp marknaden i Tyskland, där man anser att tillväxten av supersnabbt bredband skulle kunna gå dubbelt så fort om operatörerna skulle vara mer öppna för konkurrens.

”Ecta kommer att ge EU-kommissionen och de nationella regulatorerna i uppdrag att undersöka konkurrensmässiga misslyckanden på telekommarknaden i Europa och att utvärdera möjligheterna till funktionell separation av dominerande företag om nödvändigt”, säger Ecta:s ordförande Hubertus von Roenne i en kommentar.
Telekomnyheterna i Sverige AB
Domgärdesvägen 1
134 69 Ingarö
info@telekomnyheterna.se
www.telekomnyheterna.se
Orgnr: 559344-5108