NYHETSARKIVET
24 mar 2010 12:31
PTS: Tele2 får inte kräva bankgaranti av Ventelo
Tele2 har krävt att Ventelo måste ha bankgaranti för att företaget ska få terminera sina röstsamtal i Tele2:s mobilnät. Detta krav är inte rimligt, enligt ett beslut från PTS i ett tvistlösningsärende mellan operatörerna. Det skriver myndigheten i ett pressmeddelande.

När operatörer sinsemellan betalar för samtrafik sker betalningen i efterskott. Därför kräver operatörer ibland säkerheter, till exempel bankgaranti, om de bedömer att det finns en ekonomisk risk i relationen med den aktuella avtalsparten. I det här fallet har Tele2 krävt bankgaranti från Ventelo, som inte gått med på detta krav och därför begärt att PTS ska lösa tvisten.

PTS anser att kraven på säkerhet i samband med samtrafikavtal ska vara rimliga utifrån objektiva och tydliga kriterier. I detta ärende har inte Tele2 kunnat visa att företagets krav på bankgaranti från Ventelo är rimligt.
Telekomnyheterna i Sverige AB
Domgärdesvägen 1
134 69 Ingarö
info@telekomnyheterna.se
www.telekomnyheterna.se
Orgnr: 559344-5108