Telia får inte tappa för många fastnätskunder, så att man hamnar i samma situation som Finland, där en stor del av befolkningen idag har lämnat det fasta nätet helt ock hållet. Det säger Lars Nyberg, vd och koncernchef för TeliaSonera, till Telekomnyheterna.
Vi behöver vdsl2, fiberutrullning och triple play annars kan vi inte hålla emot pstn-tappet på fastnätsmarknaden. Det är strategiskt viktigt för oss att så snart som möjligt få balans mellan pstn-tappet och vår ip-tillväxt annars riskerar vi att hamna i samma situation som Finland, säger Lars Nyberg till Telekomnyheterna.
TN: Ni har inte kommunicerat särskilt mycket om era vdsl2-planer. Vad kan du säga om dem?
Vdsl2 innebär en betydande ökning av bandbredden i på de platser där det inte är ekonomiskt att bygga fiber i dag. Dessutom går det fortare att rulla ut vdsl2 än fiber. När detta kommer att ske och i vilken takt det kommer att ske kommer vi att berätta mer om senare, säger Lars Nyberg.