NYHETSARKIVET
3 maj 2010 12:08
FMV beställer höghastighetskryptering av Sectra
Linköpingsföretaget Sectra har fått i uppdrag av Försvarets Materielverk, FMV, att utveckla ett höghastighetskrypto som ska kryptera information i nät som används av myndigheter och försvar.

Sectras nya krypto ska klara 10 Gbit/s vilket är avsevärt snabbare än dagens kryptering som toppar på en hastighet av 155 Mbit/s.

”Det pågår en informationsexplosion och våra kunder har behov av att kommunicera allt större datamängder säkert. Höghastighetskryptot garanterar högsta säkerhet och ger myndigheter och försvar i Sverige tillgång till snabb och säker överföring av information”, säger Michael Bertilsson, vd på Sectra Communications, i ett pressmeddelande i dag.

Sectras nya höghastighetskrypto skyddar tal, data och video och säkerhetsnivån är den högsta, Hemlig/Top Secret. Leverans kommer att ske under 2012.
 Affären värderas till 23 miljoner kr.
Telekomnyheterna i Sverige AB
Domgärdesvägen 1
134 69 Ingarö
info@telekomnyheterna.se
www.telekomnyheterna.se
Orgnr: 559344-5108