En ny rapport från EU-kommissionen visar att konsumenter, företag och den europeiska ekonomin i sin helhet lider av att medlemsländerna är inkonsekventa i sin implementering av EU:s telekom-regelverk. Nu vill kommissionen att telekomindustrin och de europeiska myndigheterna tar krafttag för att öka tillgängligheten av höghastighetsbredband och interaktiva kommunikationstjänster för alla invånare och företag.
EU-kommissionens rapport konstaterar att det fortfarande råder stora prisskillnader inom området mellan olika medlemsländer och att den inkonsekventa implementeringen av EU:s regelverk leder till att företag inte får tillgång till alla marknader.
Vidare skriver man att konsekvent implementering av telekomregelverket är en nödvändighet för att främja investerings-intensiv infrastruktur, som exempelvis Next Generation Access (NGA). I enlighet med EU:s digitala agenda kommer kommissionen att lämna ut rekommendationer angående NGA-nätverk senare detta år.