NYHETSARKIVET
31 maj 2010 12:16
Stora skillnader i operatörernas TV4-upplägg
Prissättningen och vilket upplägg man kommer att använda sig av för försäljning av TV4s nya tjänster skiljer sig åt mellan de stora operatörerna. Alla är dock övertygade om att det finns ett stort intresse för tjänsten och att tidpunkten är rätt.

– Jag tror det finns ett väldigt stort intresse för den här typen av tjänster och ser det som ett genombrott. Nu får vi hoppas att andra aktörer, först och främst SVT, väljer att följa efter, säger Erik Hörnfeldt, informationschef på 3, till Telekomnyheterna.

3 kommer att låta tjänsten ingå i sitt ordinarie TV-abonnemang. De andra aktörerna väljer att annat upplägg. Telia kommer att bjuda alla abonnenter på tjänsten över sommaren, där endast datakostnaderna tillkommer beroende på abonnemang.

– Med de nya mobilerna ute på marknaden tillsammans med vårt nät och denna TV-tjänst så har vi tagit ytterligare ett steg på utvecklingskurvan för rörlig bild och TV i mobilen. Givetvis hoppas vi på att bland annat intresset för Kronprinsessbröllopet och Fotbolls-VM kommer att öka intresset för att vara online i mobilen, säger Irene Krohn, pressansvarig TeliaSonera, till Telekomnyheterna.

Tele2 väljer att lansera ett nytt paket med de direktsända TV4-kanalerna, för en kostnad av 49 kr i månaden. Även de är övertygade om att det finns en stor efterfrågan bland konsumenterna.

– De stora TV-händelserna under sommaren kommer att öka intresset och dessutom kan man nu för första gången följa den ordinarie TV-tablån var och när som helst i mobilen, säger Annika Kristersson, presschef på Tele2.

Anledningen till att Telenor står utanför erbjudandet om TV4 i mobilen är enligt Mattias Ringqvist, marknadschef mobil konsument på Telenor, att bolaget anser att det är fel med kostnadsbegränsningar på den här typen av tjänster.

– Vi erbjuder obegränsad mobilsurf och tycker därför att olika former av begränsningar, som det här innebär med en separat betaltjänst, är fel. Vi vill fortsätta att promota playtjänster som inte kostar extra för konsumenten. Men vi har inte sagt något definitivt nej i frågan utan överväger den och dialogen pågår med TV4.

TN: Men ni väljer en helt annan linje än era konkurrenter – är detta för att ni är mer rigida än dem?

– Nej, det är snarare praktiska skäl som ligger bakom det här beslutet, säger Mattias Ringqvist till Telekomnyheterna.
Telekomnyheterna i Sverige AB
Domgärdesvägen 1
134 69 Ingarö
info@telekomnyheterna.se
www.telekomnyheterna.se
Orgnr: 559344-5108