NYHETSARKIVET
16 jun 2010 11:48
Telenor passerade två miljoner mobilkunder i Sverige
Telenor har nu passerat en milstolpe på den svenska mobilmarknaden. Bolaget har nu nämligen fler än 2 miljoner mobilkunder varav mer än 300 000 är mobila bredbandskunder.

Det innebär att bolaget sedan utgången av mars månad i år har ökat sin mobilkundstock med mer än 22 000 kunder och att man har ökat sin mobila bredbandskundstock med mer än 18 000 kunder.

– Det tuffar på inom vår mobila verksamhet. På den mobila bredbandsmarknaden tog vi en hel del marknadsandelar förra året och kom över en marknadsandel på 20 procent. På postpaid-sidan går det också bra även om det inte märks så mycket i kundantalet, å andra sidan är det rätt kunder som vi har, det vill säga hög-arpu-kunderna, säger Lars-Åke Norling, vd för Telenor Sverige, till Telekomnyheterna.

TN: Vad är det som gör att det går så bra inom mobilt bredband?

– Det är en kombination av olika delar. Vi storsatsar på mobilt bredband och moderniserar hela vår plattform inom både 3G och 4G och det gynnar både kunderna och kundupplevelsen.

TN: Hur ser statusen ut inför höstens 4G-lansering?

– Det är i stort sett en oförändrad status. Vi planerar att lansera i höst, men den springande punkten är modemen. Nätet börjar nu komma på plats och vi har ganska många sajter som är igång, men för att vi ska kunna lansera en 4G-tjänst behöver vi bra modem som fungerar i både 3G och 4G, säger Lars-Åke Norling.
Telekomnyheterna i Sverige AB
Domgärdesvägen 1
134 69 Ingarö
info@telekomnyheterna.se
www.telekomnyheterna.se
Orgnr: 559344-5108